Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Gefle halvfabrikat?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Gefle halvfabrikat?

    Att Karlskrona, Lidköping och Hackefors porslinsfabrik köpte in halvfabrikat från utlandet för att senare dekorera visste jag redan, men inte att Gefle gjorde likadant. Det kanske beror på att jag helt saknar litteratur om Gefles tillverkning, och förlitat mig på det material som finns tillgängligt på nätet. Ni som har tillgänglig litteratur, står detta i böckerna?

    Här en sockerskål som jag köpte igår, märkt med stämpeln som var i bruk 1913-1925, vid sidan av stämpeln från Krister Porzellan-Manufaktur. http://www.porcelainmarksandmore.com...nburg_1/00.php
    Bifogade filer

  • #2
    Jodå, det har jag sett förut också. Inte i litteraturen, men i verkligheten. Orsaken tror jag var att det var svårt att få tag på lera under kristider i samband med krig i Europa.

    Comment


    • #3
      Me to..............

      Comment

      Working...
      X