Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Keramikfabriken i Hagaström

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Snygg! Grattis!!!
    "Att veta när man vet något och att veta när man inte vet något, det är kunskap."
    Konfucius

    Comment


    • #32
      Var på besök i kungliga huvudstaden igår och ett besök på Stadsmissionen hanns med. Kul med lite udda keramik, denna lockask från Hagaström, med ristad märkning. Kallmålad utanpå oach glaserad inuti.
      Bifogade filer

      Comment


      • #33
        Sista bilden här var riktigt "puddig" underbar skiftning i glasyren, brunt, grönt, som en sjöbotten.
        Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

        Comment


        • #34
          Oj vad mycket man lär sig här på PES. Nya världar öppnar sig hela tiden.

          Sakerna ni visat i den här tråden är verkligen snygga! En av dem, "landskapsvasen", finns med i boken Svensk keramik under 1900-talet.

          Jag hade aldrig hört talas om Hagaström när jag bjöd på den här skålen som skulle vara från Höganäs. Märkningen är delvis dold under glasyren, men det är solklart Hagaström.
          Bifogade filer

          Comment


          • #35
            Gratulerar till ett fint fynd.
            Hagaström, i det här fallet, ligger snäppet högre för en samlare, än en snarlik från Höganäs.
            Hur är storleken på den läckert rinnglaserade skålen?

            Comment


            • #36
              Kul att se lite mer Hagaströmare. Lyfter min lockask lite. Jag har aldrig sett den märkningen förut, den raka handskrivna, någon annan som gjort det?

              Comment


              • #37
                Hej Gideon och EB! Skålen är ca 8 cm hög och öppningens diameter ungefär 16 cm. Färgen är lite mörkare än på bilden. Den är glaserad mörkbrun inuti. Jag måste tillägga att vid granskningen av stämpeln under köksfläktlampan var det maken som sa ordet Hagaström. Varför vet han inte. Sen var det bara att kolla i uppslagsboken Svensk keramik...

                Enligt den boken pågick verksamheten i Hagaströms Keramik AB mellan 1913 och 1941. När de använde den raka stämpeln framgår inte. Kan det vara så att de använde den runda 1907-1913 när det hette AB Keramik?

                Jag tycker de skriver lite nedlåtande :"Konstkeramiken i främst lergods följde den allmänna smakutvecklingen". Dvs lite intetsägande föremål utan personlighet tolkar jag det. Det stämmer väl inte om man tittar på det som visats här på Pes?

                Comment


                • #38
                  Ytterfoder (Från hänkel till hänkel 18 cm , höjd 10 cm)
                  Bifogade filer

                  Comment


                  • #39
                    Undrens tid är inte förbi!
                    Grattis!

                    Jag hoppas kunna lägga ut den redigerade, och av mig utökade text och bilder jag har om Hagaströms, som väntat i snart ett år.
                    Ditt fynd, Kaptenen, blev droppen så att säga, och en sista påminnelse har sänts till författaren av originalet.
                    Måste bara ha ett ja eller nej, och tålamodet är slut på söndag.
                    Sedan släpps den ut på PES.

                    Comment


                    • #40
                      Ursprungligen postat av Gideon Visa inlägg
                      Undrens tid är inte förbi!
                      Grattis!

                      Jag hoppas kunna lägga ut den redigerade, och av mig utökade text och bilder jag har om Hagaströms, som väntat i snart ett år.
                      Ditt fynd, Kaptenen, blev droppen så att säga, och en sista påminnelse har sänts till författaren av originalet.
                      Måste bara ha ett ja eller nej, och tålamodet är slut på söndag.
                      Sedan släpps den ut på PES.
                      Den väntar vi på. kanske förtydligas lite med de olika signeringarna.

                      Comment


                      • #41
                        Stort grattis Kaptenen! Loppisfynd eller dyrköpt i antikaffär?

                        Gideon, dokumentet om Hagaström ska bli spännande att ta del av!

                        Comment


                        • #42
                          Ursprungligen postat av E.B. Visa inlägg
                          Den väntar vi på. kanske förtydligas lite med de olika signeringarna.
                          Det finns förtydliganden av stämplar och signeringar, ja.
                          Samt personalia om medarbetarna där...
                          Håll tummarna!

                          Comment


                          • #43
                            Ursprungligen postat av Rosa Visa inlägg
                            Stort grattis Kaptenen! Loppisfynd eller dyrköpt i antikaffär?

                            Gideon, dokumentet om Hagaström ska bli spännande att ta del av!
                            Jag ser mycket fram emot att få ta del av materialet!

                            En selma dvs fem spänn billigare än för den gröna glasburken!

                            Comment


                            • #44
                              Ursprungligen postat av Kaptenen Visa inlägg
                              En selma dvs fem spänn billigare än för den gröna glasburken!
                              Du har all anledning att skämmas.
                              Last edited by Gideon; 2010-09-01, 23:14.

                              Comment


                              • #45
                                Redan i inlägg 6, nämner Bengt H. skriften som han refererar till, men ingen tycks ha tagit reda närmare på den. Den finns bara att köpa antikvariskt och jag tyckte att den skulle återges här.
                                Efter dialog med Birgitta Lundblad, som bland annat skrivit boken "Bo Fajans keramiktillverkning i Gävle 1874-1967", kommer här en av mig nedbantad och redigerad version, av hennes artikel på nio sidor, med bilder, från årsskriften "Från Gästrikland" 1991-92, utgiven av Gästriklands Kulturhistoriska Förening 1993, som innehåller "Keramikfabriken i Hagaström 1907-1916".
                                Dock har jag tagit bort min lista på medarbetare, vilka krukmakare, kakelugnsmakare och medhjälpare som fanns i området kring året 1900, och de uppgifter som gått att få fram om dem, och enligt Birgitta L. får jag helt stå för den ändrade texten själv, samt frågorna att ställa sig och spekulationerna.
                                Jag hoppas att hon följer upp med kommentarer och ny information.


                                ************************************************

                                Karl Johan Andersson, föddes i Kvistofta (Qvistofta), och vi tittar på var han befann sig 1890 och 1900.
                                Namnet Carl Johan Andersson, med C, kan inte återfinnas i dödsskivorna - endast med K. Det finns en med bindestreck Carl-Johan, men han verkade och dog på helt andra platser än de här relevanta.
                                Dödsåret 1941 och begravningsorten får därför förbli osäkra uppgifter tillsvidare.

                                Sveriges befolkning 1890
                                Andersson, Karl Johan
                                drejare
                                f. 1866 i Kvistofta (Malmöhus län, Skåne) (Anm: Kvistofta ligger endast några kilometer från Wallåkra stenkärlsfabrik.)
                                Ogift man, ensam i familjen
                                Wenntorp
                                Bromma (Stockholms län, Uppland) (Anm: Han kanske arbetade vid Sundbybergs Kakelfabrik detta mantalsår 1890?)
                                Frånvarande vid inskrivningen
                                Födelseort i källan: Qvistofta Malm. l.

                                Citat: "Efter att ha arbetat vid Wallåkra Stenkärlsfabrik, Helsingborgs gamla lerkärlsfabrik samt Sundbybergs Kakelfabrik kom Andersson 1894 till Gävle och Gefle Kakelfabrik."
                                I Torsten Jarnvalls "Krukmakare och kakelugnsmakare i Helsingborg", som var årsbok 2006 från Kulturmagasinet och Helsingborgs museiförening, omnämns kortfattat, i listan för Anställda vid Anders Robert Peterssons Lerkärls- och kakelugnsfabrik, att C J Andersson var anställd 1894 (ungefärligt).


                                Sveriges befolkning 1900
                                Andersson, Karl Johan
                                Kakelugnsm.
                                f. 1866 i Kvistofta (Malmöhus län, Skåne)
                                Gift man, far i familjen
                                154/V
                                Gävle (Gävleborgs län, Gästrikland)
                                Födelseort i källan: Qvistofta

                                En sak som bör utredas är ett påstående:
                                "...och efter 1916 gick man tillbaka till den cirkelformiga stämpeln."
                                Jag har inte sett belägg för det, men å andra sidan inga andra annorlunda Hagaströmstämplar än de två i artikeln nedan setts.

                                Fabriksbyggnaden utarrenderades från 1917 till annan verksamhet under åren fram till rivningen 1982. Var hade då K J Andersson sin verksamhet för Hagaström Keramik AB 1917-1941?
                                Kan det vara så att han ensam utförde offentliga uppdrag på plats eller hemmavid, inte hade något eget krukmakeri och således ingen serieproduktion av prydnadsgods? Modellör var ju hans titulering i fortsättningen. Var brände han sitt gods?

                                Frågan om Sundbybergs Kakelfabrik gör ett sidospår till denna tråd:

                                Kan den vara densamma som Mariehälls tegelbruk eller två verksamheter, eller var de jämsides med varandra, som så var fallet för Hagaström?

                                ************************************************

                                Kakel-, keramik-, och porslinstillverkning har varit en stor näring i Gävle. Namn som Gefle Porslin och Bo Fajans är allmänt kända, men få personer känner till att det i början av detta sekel fanns en liten keramikfabrik i Hagaström, dåvarande Valbo socken. Verksamheten i Hagaström har bedrivits under två olika bolagsnamn, Keramik AB Gefle och Hagaströms Keramik AB.
                                Carl Johan Andersson (1866-1941) var fabrikör under båda bolagsbildningarna.
                                Fabriken och dess tillverkning har icke tidigare behandlats i någon känd dokumentation. Uppgfter i nedanstående undersökning bygger huvudsakligen på privat material, som välvilligt ställts till förfogande av C J Anderssons efterlevande, arkivmaterial från Riksarkivet i Stockholm, Landsarkivet i Härnösand m fl arkiv samt bevarade produkter i privat ägo och i Länsmuseets samlingar.


                                Keramikfabriken i Hagaström 1907-1916

                                Carl Johan Andersson vid Gefle Kakelfabrik 1894 -1907

                                Carl Johan Andersson föddes 1866 i Kvistofta i Wallåkras närhet, i Skåne - den genuina keramikbygden - och började även sin keramiska bana där endast 15 år gammal. Efter att ha arbetat vid Wallåkra Stenkärlsfabrik som drejare, Sundbybergs Kakelfabrik samt Helsingborgs gamla lerkärlsfabrik, kom Andersson 1894 som kakelugnsmakare till Gävle och Gefle Kakelfabrik. Från den på 1860-talet grundade kakel- och fajansfabriken bildades 1913 Gefle Porslinsfabrik.
                                Gefle Kakelfabrik sysselsatte vid sekelskiftet 125 arbetare och var en relativt stor fabrik enligt den tidens mått.
                                I Gävle hölls 1901 en stor och uppmärksammad industri- och hantverksutställning. Andersson, som då var fabrikens verkmästare, fick i uppdrag att arrangera kakelfabrikens utställningsmonter.
                                Enligt katalog utställde fabriken "3 kakelugnar, däraf ett par med modern och själfständig dekorering, större och mindre ornerade hushållskärl, uppsättningar för tvättställ etc. Föremålens form samt vackra och muntrande dekorering i väl afpassade färger gjorde denna samling bemärkt på utställningen."
                                Till utställningen komponerade och tillverkade Andersson även fyra keramikpjäser, som icke ingick i fabrikens ordinarie tillverkning, bl a den kruka som avbildas på nästa sida.
                                Krukan inköptes av dåvarande HKH Kronprins Gustaf. Enligt uppgift tillverkades senare 40 kopior. Liknande bildvinjett kan även ses på kakelugnar i 1903 års priskurant, där flera kakelugnar komponerats av Andersson.
                                Kakelfabriken erhöll silvermedalj vid utställningen och som belöning tilldelades Andersson ett stipendium för tre månaders studieresa till Danmark och Tyskland.

                                Ytterkruka tillverkad till Gävleutställningen 1901
                                Bifogade filer
                                Last edited by Gideon; 2010-09-05, 19:08.

                                Comment

                                Working...
                                X