Sidan 2 av 2 FörstaFörsta 1 2
Resultat 11 till 17 av 17

Ämne: Sökvägsrutan

  1. #11
    Avstängd Liljeriks avatar
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Örebro län
    Inlägg
    1 603
    Verkar som om brodertuck och jag navigerar på samma vis på PES. Tycker att broder har bra idéer när det gäller "sökvägsrutan". Helt klart så skulle man slippa en hel massa scrollande då, och det tycker jag är bra

  2. #12
    Gökmedlem #9 brodertucks avatar
    Reg.datum
    apr 2007
    Ort
    Småland
    Inlägg
    1 199
    Ser bra ut med kolumnen till vänster. Nu är det bara att fortsätta med de gamla önskemålen. Det här till exempel
    ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

  3. #13
    Tuck och Liljerik: Det finns en knapp till höger på tangentbordet som heter "home", tryck på den så kommer ni direkt till sidans topp utan att behöva scrolla!

  4. #14
    Gökmedlem #9 brodertucks avatar
    Reg.datum
    apr 2007
    Ort
    Småland
    Inlägg
    1 199
    Jo visst funkar det med, likaväl som "Topp" länken. Men ska man se det lite ergonomiskt så är det bra att försöka minimera antalet musklick och förflyttningar, dels med musen över skärmen och dels hopp mellan tangentbord och mus. Rutan finns ju redan, det är bara innhehållet som inte är färdigt. Den andra idén jag hade var nog egentligen bättre, att ha detta som ett fast huvud på sidan, då behöver man inte flytta musen mycket i normalfallet.
    Bifogade bilder Bifogade bilder  
    ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

  5. #15
    Avstängd Liljeriks avatar
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Örebro län
    Inlägg
    1 603
    Jung_Kee, jag kan ju bara svara för mig själv....jo, jag kan home-knappens funktion men....
    När jag surfar runt på PES så ligger jag vanligtvis i soffan med datamaskinen liggande över mage/lår, navigerar med pekfingret på den lilla musplattan som också har scroll-list på sidan. Ofta är det lite dålig belysning och det i kombination med ovana att använda home-knappen och att jag inte vill ha glasögonen på mig gör att det blir bökigt att hitta knappen. Tror också att det går fortare att scrolla på musplattan än att hitta home-knappen.
    Man kan tycka att det här är otroligt löjligt små problem....men jag kan väl jämföra det med att hur irriterande är det inte att ideligen få vänta på att en sida tar 4 sekunder på sig att uppdateras i stället för 1 sekund.
    Jag ser helst att sidor görs så att man direkt får överblick över hela innehållet. Förstasidan på PES t.ex. känns ju onödigt lång, varför dessa höga välkomstrutor i dubbla upplagor? Varför ska man kunna komma in på "Precis en såld från tre? ställen då detta rimligtvis tar utrymme och det blir till att scrolla. Finns nog mer detaljer som bygger på detta fenomen...
    Att det inte går att "förkorta" sidorna med trådar/inlägg begriper jag, det skulle ju bli en helsikes sidbytande då. brodertuck's lösning i det fallet är kanonbra
    Självklart är det ju ingen som behöver bry sig om vad jag eller broder tycker...men man vill ju vara med och ge tips för att PES ska bli ännu bättre.

  6. #16
    Hehe okej! På min dator sitter home näst längst upp på höger sida så den är väldigt lätt att hitta, tänkte inte på att den kanske är lite krångligare att hitta på andra bord! Bra att ni vill förbättra sidan!

  7. #17
    Gökmedlem #9 brodertucks avatar
    Reg.datum
    apr 2007
    Ort
    Småland
    Inlägg
    1 199
    Jag har hittat en ny funktion/knapp!
    Funktionen "forumhopp" är ju nästan exakt vad jag har efterlyst tidigare.
    Ett klick på OK och vips så är man tillbaka, fantastiskt!
    Hur kan jag ha missat den?
    ¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Ämnesinformation

Användare som tittar på det här ämnet

Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •