Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Fågel signerad Asta ??
Collapse
X
Asta keramik
Hej
På Listerlandet utanför Sölvesborg i en ort som heter Lörby, fanns en keramiker på 60-90-talet som hette Asta Nilsson. Asta Keramik var hennes firmanamn. Hon brukade tillverka bl. a små fåglar i keramik. Hon höll keramikkurser och hade en liten butik.
Hon flyttade från 80-talet och framåt sin butik och tillverkning till Hällevik.
Comment
En vacker liten skål i stengods och i flera färger. Både signatur och etikett. 8,5 cm diam. Lite mer om Asta Nilsson från Lavatorpet, Hällevik i Sölvesborg och som flyttade till ett äldreboende. http://www.blt.se/solvesborg/dukat-f...a-falkalyckan/
Comment
Comment