Årets auktionsskandal ??? På Norrköping såldes ett etsat vinglas såsom varandes 1700-tal ! Och priset =10.000;-.
Enl. all expertis på området,muséiexperter och författarna till boken Glas,så
påbörjades etsning av dekor på glas först omkring 1870-1880.
Vad använder detta auktionsverk för expertis,det kan man med fog undra.
Nu har de väl förlorat all sin trovärdighet,eller har de rätt ?
Comment