En trevlig skrift om Glasbrukets historia och dess utbud av glas![]()
En trevlig skrift om Glasbrukets historia och dess utbud av glas![]()
Skrift ? Bok ? En trevlig BOK ? Glas samlar bibeln nr 1 här i värmland !!![]()
Kommer jag med lösningen eller är jag bara en del av problemet ?
Liiite överdrivet kanskeMen faktum är att det mesta som Åke Nisbeth är inblandad i är väldigt bra och tillförlitlig läsning !
Kommer jag med lösningen eller är jag bara en del av problemet ?
Jag kan inte se att det står nåpgot om tiden före 1781?
Men det kanske inte finns så mycket att säga.
Här är en kopia ur "Försök till Register över svenska Glasbruk" av Edvard Strömberg 1932.
http://www.turistivarmland.se/merinf...d=7¬isid=38
Här beskrivs hur glaset kom till Värmland från Skåne: "I Skåne anlades Henrichtorps glasbruk. När det brann ner 1760 blev arbetsstyrkan, bestående av tyska glasblåsare, överflödiga. Adelsmannen Lars Gustaf Bratt på Värmlandsnäs for till Skåne och hämtade åtta stycken av de bästa glasblåsarna och anlade det första värmländska glasbruket Anneberg vid Botilsäter på Värmlandsnäs.
Anneberg kom att leva endast tio år. Tillverkningen flyttades sedan till Mässvik på Värmlandsnäs där den drevs under sju år. Slutligen flyttades allt till Liljedal 1781. Där kom bruket att vara i drift ända fram till 1917."
Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)